Sposoby na dofinansowanie firmy

1. Aniołowie biznesu

Pod tym określeniem kryją się zamożne osoby, które przeznaczają swój własny kapitał na finansowanie przedsięwzięć. Nabywają oni dzięki temu mniejszościowy pakiet udziałów w naszej firmie. To często osoby, które są na tzw. biznesowej emeryturze i zainteresowane są właśnie wspieraniem nowych projektów, ponieważ chcą uczestniczyć w procesie rozwoju gospodarki lub chcą nawiązać nowe kontakty biznesowe.

2. Inkubator przedsiębiorczości

To instytucja, której celem jest wspieranie biznesu. Inkubatory zorganizowane są, by wspierać:

  • początkujący przedsiębiorców,
  • młodzież i studentów,
  • podmioty społeczne.

3. Fundusze venture capital i private equity

Fundusze te zajmują się inwestowaniem na niepublicznym rynku kapitałowym, a środki z nich pozyskiwane możemy wykorzystać do rozwoju nowych technologii lub zwiększenia kapitału. Venture capital powiązane są bowiem z inwestycjami w mniejsze i bardziej ryzykownymi projektami, a private equity dotyczą przeważnie inwestycji, które mogą trwać nawet kilkanaście lat.

4. Lokalny fundusz pożyczkowy

To instytucje samorządowe, które powoływane są na terenie każdej gminy, która uczestniczy w projekcie “Samorządowa Polska”. Ich celem jest udzielenie pożyczek przedsiębiorcom, którzy zarejestrowani są w danej gminie.

5. Pożyczki i kredyty dla małych firm

Obecnie na rynku tego typu ofert możemy wyróżnić dwa rodzaje pożyczek:

  • kredyty niezabezpieczone
  • kredyty zabezpieczone hipoteką.

Te drugie oferują nam wyższe kwoty dofinansowania oraz niższe koszty, ale wymagają od nas posiadania własnych nieruchomości, co dla firm może być problematyczne. Kredyty niezabezpieczone ograniczone są za to kwotą kredytu, która jest znacznie niższa. Dodatkowo należy uważać na krótki czas ich spłaty, który może być problemem dla firm podczas regulowania sporych rat.