Czym jest “amerykanka”

Z księgowością związane jest pojęcie “amerykanka”. Co ono oznacza? Pytanie jest bardzo dobre, gdyż wiele osób spotyka się z pojęciem, lecz nie do końca wie, o co w tym chodzi.  

Chcą poruszyć dalej temat, należy wspomnieć o technikach prowadzenia księgowości (ewidencji gospodarczej). Mogą one być zarówno tradycyjne (forma przebitkowa, forma tabelaryczna, forma rejestrowa) oraz komputerowe (systemy komputerowe przeznaczone do prowadzenia księgowości).  

Popularną “amerykanką” nazywa się tabelaryczną technikę księgowości, zaliczana do form tradycyjnych, które obecnie są rzadkością. Metoda ma jednak ważną zaletę. Dzięki połączeniu dziennika i księgi kont głównych, prowadzenie ewidencji jest znacznie łatwiejsze.

Prowadzenie księgowości technikami tradycyjnymi jest tańsze niż zakup programów komputerowych. Jednak nie warto z nich korzystać, gdyż jest to “przestarzała” technika. Warto zdecydować się na usługi księgowe, dzięki czemu księgowość będzie prowadzona na profesjonalnych programach księgowych, a przedsiębiorstwo z tego tytułu nie poniesie wysokich kosztów.

W przypadku posiadania pytań związanych z prowadzeniem księgowości zapraszamy do kontaktu z naszymi księgowymi. Oprócz prowadzenia księgowości dla firm świadczymy również usługi doradztwa księgowego oraz podatkowego.