Na początek- czym jest księgowość?

Jako że strona naszego biura rachunkowego została stworzona nie tylko z myślą o umożliwieniu naszym Klientom zapoznania się z ofertą, ale również po to, by pojawiały się tu cenne informacje z zakresu księgowości, powinniśmy zacząć od samej jej definicji. Często bowiem pojęcie to jest mylone z takimi wyrażeniami jak rachunkowość, kalkulacja czy sprawozdawczość. Mimo że pojęcia te łączy wiele cech, to oznaczają one co innego. Czym więc jest księgowość i co nam umożliwia?

Księgowość to nic innego, jak forma udokumentowania zdarzeń gospodarczych zaistniałych na terenie przedsiębiorstwa- w ujęciu pieniężnym. Jest elementem nieodzownym w każdej firmie, dzięki któremu możemy określić kwotę zobowiązania podatkowego, z jakiej jesteśmy zobowiązani się rozliczyć. Sposób płacenia tego podatku należy określić już w momencie rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Prowadzenie księgowości to podstawowy element działalności gospodarczej, który jednak często sprawia problemy wielu właścicielom zarówno małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstw. Dlaczego? Z uwagi na to, że wymaga spełniania szeregu formalności. Szczególnie trudnym zadaniem jest księgowość pełna. Wymaga ona bowiem znajomości wielu przepisów i unormowań prawnych, które przecież ulegają ciągłej zmianie.

Księgowość możemy prowadzić na własną rękę (tzn biznesmen prowadzi ją samodzielnie), zlecić to zadanie biurowi rachunkowemu bądź zatrudnić na etat własnego księgowego. Oczywiście wybieramy to, co najbardziej się nam opłaca.

o-ksiegowosci