Księgowość uproszczona

Uproszczona księgowość to zbiór reguł, które dotyczą procedury zbierania danych finansowych niezbędnych do ustalenia wysokości podatku, z jakiej firma zobowiązana jest rozliczyć się w Urzędzie Skarbowym. 

Informacje na temat, kto może ją stosować zostały opisane już wcześniej (znajdziesz je tutaj).

Księgowość prosta opiera się na nieskomplikowanych mechanizmach. Została stworzona przez państwo z myślą o małych przedsiębiorstwach po to, by nie musiały one borykać się z problemami dotyczącymi ksiąg handlowych, których prowadzenie jest procesem skomplikowanym, wymagającym znajomości wielu przepisów oraz dosyć kosztownym.

Księgowość uproszczoną przedsiębiorca może prowadzić nawet samodzielnie, co zaliczyć trzeba do jej zalet. Dzięki temu nie ma potrzeby zatrudniania dodatkowego pracownika, czy korzystania z usług biura rachunkowego- oczywiście skorzystanie z takiej pomocy nie jest wykluczone. Wniosek- pozytywne aspekty to niskie koszty i łatwość w prowadzeniu.

Natomiast jeśli chodzi o wady to zapewne należy wspomnieć o tym, że dostępna jest jedynie dla wybranych podmiotów gospodarczych i co najważniejsze- nie daje możliwości dokonywania szerszych analiz ekonomicznych.

uproszczona-ksiegowosc