Nowe podatki i opłaty w 2021 roku

W 2021 roku spore zmiany odczują podatnicy, poprzez wprowadzenie do życia nowych podatków jak i wzrostu istniejących opłat. Część z nich została wprowadzona już 1 stycznia bieżącego roku.

Nowe podatki:

 1. Podatek od cukru– pobierany będzie od napojów zawierających cukier oraz substancje aktywne, takie jak kofeina czy tauryna.
 2. Opłata małpkowa– pobierana będzie od alkoholu sprzedawanych w pojemności do 300 ml. Opłata wynosiła będzie 25 zł od 1 litra 100-procentowego.
 3. Podatek od sprzedaży detalicznej– pobierany będzie od od sklepów wielobranżowych, których przychody ze sprzedaży detalicznej przekroczą 17 mln. zł miesięcznie. POdatek ten obowiązywał będzie według dwóch progresywnych stawek:
  – 0.8% od przychodów nieprzekraczających 170 mln zł.
  – 1,4% od przychodu powyżej 170 mln. zł.
 4. Podatek CIT w spółkach komandytowych i części spółek jawnych- podatek od osób prawnych będzie pobierany od wszystkich spółek komandytowych oraz spółek jawnych, które nie ujawniają swoich wspólników.
 5. Podatek za przekształcenie spółki komandytowej lub jawnej w spółkę z o.o. w celu skorzystania z estońskiego CIT.

Zmiany w przepisach:

 1. Obowiązek stawiania budynków pasywnych– od 2021 roku firmy budowlane zmuszone są do stawiania budynków, które mają ograniczone zapotrzebowanie na energię pierwotną.
 2. Ograniczenie ulgi abolicyjnej– 1 stycznia 2021 roku ustanowiono, że rezydenci przebywający za granicą nie będą mogli korzystać z ulgi abolicyjnej w wysokości 8 000 zł. Kwota ulgi obecnie została obniżona do 1360 zł.