Faktoring

Faktoring to usługa księgowa, która opiera się na nabywaniu wierzytelności przez Faktora, a następnie ich finansowaniu i zarządzaniu nimi. Tak więc to faktorant otrzymuje zapłatę po zrealizowaniu sprzedaży i przesłaniu do faktora kopii faktur.

Faktorant na początku otrzymuje zaliczkę, która może wynosić nawet 90% kwoty faktury. Pozostała część otrzymuje fundusz gwarancyjny, jednak w chwili gdy odbiorca ureguluje płatność na rachunek Faktora.

Dla kogo usługa faktoringu ma sens?
Przede wszystkim dla firm, które stosują odroczone terminy płatności, przedsiębiorstw, które szukają alternatywnych źródeł działalności, tych które chcą zabezpieczyć się przed niewypłacalnością odbiorców oraz firm, które szukają sposobów na zdyscyplinowanie swoich kontrahentów.

Jak przebiega faktoring?
W pierwszej kolejności należy wystawić fakturę. Kolejno podpisuje się umowę faktoringową z klientem. W dalszym ciągu należy przekazać wierzytelność, finansować nabyte wierzytelności. Następnie musi nastąpić spłata wierzytelności, rozliczenie ich z klientem oraz dochodzenie wierzytelności jeśli nie nastąpi jej spłata w terminie.