Jak uniknąć podwójnego opodatkowania spółki z o.o.

Mimo, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest popularną formą prawną przynoszącą duże korzyści, to niestety wiąże się z nią pewna wada. Podmiot gospodarczy ma z reguły więcej niż jednego właściciela. Co za tym idzie, stanowi osobny byt, który posiada osobny NIP oraz numer konta. Zarobione pieniądze będą więc własnością przedsiębiorstwa i przelane zostaną na jego konto.

W takiej sytuacji otrzymany dochód zostanie obligatoryjnie opodatkowany ze strony administracji skarbowej.

W kwestii finansowej, jeżeli wspólnicy chcą otrzymać zarobioną przez spółkę z o.o. sumę pieniężną, to muszą sobie ją wypłacić w formie dywidendy. I tak jak w pierwszym przypadku, tak wypłacona kwota również podlegać będzie podatkowi. Podsumowując, obowiązkowe świadczenie nałożone zarówno na dochód podmiotu gospodarczego i jej wspólników generuje tzw. podwójne opodatkowanie.

Istnieje jednak sposób na uniknięcie takiego opodatkowania. Jeżeli przedsiębiorca chce zoptymalizować koszty, to w takiej sytuacji powinien powierzyć obowiązki w formie członka zarządu lub prezesa, który jest zwolniony ze składek ZUS, wynająć powierzchnię biurową od wspólnika lub zatrudnić pracownika na umowę o dzieło lub zlecenie.