Netto a brutto

Zastanawiasz się nad pojęciami netto i brutto? Wiele osób nadal nie potrafi wskazać różnicy pomiędzy kwotą netto a brutto. Kwestia ta jest naprawdę ważna, ponieważ pojawia się ona na przykład na naszych umowach o pracę. Co więc należy wiedzieć?

Przede wszystkim pamiętaj, że wysokość Twojego wynagrodzenia zamieszczona na umowie to wcale nie to samo, co zarobisz w rzeczywistości. Na umowie widnieje brutto, które zawsze jest wyższe niż netto, dlatego nie daj się nabrać. Dla Ciebie, jako dla pracownika, najważniejsza jest wysokość netto. Netto to dokładnie ta kwota, która stanowi Twoją wypłatę.

Czym więc jest brutto? Jest to całkowity, rzeczywisty koszt, jaki ponieść musi pracodawca zatrudniając Cię. Koszty, które on ponosi to nie tylko Twoja wypłata. Dochodzą do niej bowiem również składki na ZUS, NFZ oraz zaliczki na podatek dochodowy. Dlatego właśnie na umowie o pracę widnieje zawsze wyższa kwota. Pracodawca informuje Cię w ten sposób, ile kosztuje go zatrudnienie Ciebie na miesiąc pracy.

Jak obliczyć netto znając brutto (lub odwrotnie)? Na Internecie znaleźć można kalkulator wynagrodzeń. Wystarczy, że podasz jedną z kwot, a druga zostanie policzona automatycznie, przy uwzględnieniu rodzaju Twojej umowy.