Rozliczenie podatkowe PIT za 2021 rok

Trwa właśnie okres rozliczeniowy w Polsce. Od 15 lutego można składać do urzędów skarbowych swoje roczne rozliczenia podatkowe za rok poprzedni 2021. Data zakończenia możliwości rozliczeń to 3 maja 2022 roku.

Im wcześniej podatnik dokona rozliczenia, tym szybciej będzie mógł liczyć na ewentualny wzrost podatku.

Ministerstwo finansów przypomniało, że urzędy skarbowe na platformie przygotowały już rozliczenia podatkowe z których można skorzystać (PIT -37, PIT-38, PIT-28, PIT-36). Rozliczenia te są “podstawowe”, podatnik może dodać w systemie odpowiednie ulgi bądź odliczania jeśli takie się mu należą.

W odpowiednim miejscu na rozliczeniu można również wskazać Organizację Pożytku Publicznego na której konto zostanie przekazana kwota 1% podatku.

Aby zalogować się do platformy należy posiadać podpis elektroniczny, użyć e-dowodu bądź wpisać wymagane dane podatkowe, za pomocą których zostanie zweryfikowana tożsamość.

Oczywiście podatnik w celu rozliczenia może skorzystać z innego programu bądź usług księgowego. Szczególnie polecane jest skorzystanie z pomocy specjalisty, jeśli rozliczenie zawiera w sobie świadczenia czy dochody z innego kraju.